Baskıya Uygun Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır

Baskıya Uygun Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır

Bu yazımıza size hazırlanan tasarımın baskıya uygun formata hazırlanması için gerekli bilgileri aktaracağız.
İşin zor kısmı olan tasarımınızı hazırladıktan ve müşterinizin onayını aldıktan sonra, baskıda da sorunsuz bir iş alabilmek için mutlaka bunlara dikkat etmelisiniz.Baskı sürecinden önce olması gerekenleri sıralayalım.

Kesme ve Taşma Paylarını Ayarladınız Mı? Tasarımınız Güvenli Alan İçerisinde Mi?

 • Ölçüler kesinlikle doğru çalışılmalı ve kesim payı bırakılmalı. Dibe çok yapışık çalışmak zaten doğru bir çalışma şekli değildir.
 • Örneğin; ürün boyutu 133 x 194 mm ise taşma payı ile beraber tasarımın boyutu 139 x 200 mm olmalıdır. Kesim çizgisinden iç tarafa doğru olan 5 mm genişliğindeki alan dışında kalan alan ise güvenli alanı oluşturur. Yani, taşma payından sonra gelen kesim çizgisinden sonraki 5 mm’lik alan içerisine logo veya metin yerleştirilmemelidir.
 •  Her işin mutlaka taşırma payı olmalı, günümüz teknolojisinde 3’er mm taşırma payı yeterlidir.
  Taşma payı

  Taşma payı

Renk Seçimleriniz Ürünün Baskı Türü ile Uyumlu Mu?

 • Diğer önemli kısım ise renk. Yapılan işin renk tonlaması ve basılacağı kağıt türünü bilmek gerekir. Mesela şarap kırmızısını 80 gr. 1. Hamur kağıt üzerine basarsanız, güneşte kalmış Arçelik gazete reklamı gibi görmeniz normaldir. Matbaadan baskı örnekleri alıp ortalama rengi yakalayın. Özelliklede kalibrasyonsuz monitörlerde yapılan çalışmalar, baskı sonrası kötü sürprizlere yol açar.

 

 • Baskıda kullandığımız zemin veya objeleri soluk siyah yerine parlak ve canlı bir siyah görmek istiyorsanız CMYK değerini 60/30/30/100 kullanın. CMYK harici kullanılacak tüm özel renkler için renk seçimini mutlaka özel renk (pantone) kataloglarından yapın. Ve unutmayın baskıda kâğıdın yüzey özelliğine göre renk & görünüş basılan kağıtta algılanmasını etkiler. Kuşe ve 1.Hamur kağıtta olduğu gibi. Kuşe işlenmiş kağıttır, 1. Hamur işlenmemiş kağıttır.
 • Yazıları kullanırken mümkünse 4 renk siyah yerine renk paletindeki K kutucuğundan %100 siyah yapın, kalan 3 rengi 0 olarak belirleyin ve girin, eğer unutursanız bütün filmlerde yazı ayrı renkler olarak çıkar üst üste basılması gerekir ince baskı kaymasında bile gözümüzü yorabilir okumakta güçlük çekebilirsiniz.

  • Mümkün olduğunca vektörel objelerle çalışın. Özellikle
   logolar ve çizimler mutlaka vektörel olarak kullanılmalıdır. Ofset baskıda tasarımınızın renk formatı her zaman CMYK olmalıdır.

   Cmyk, Pantone,

   Cmyk, Pantone,

   Çalışmanızı Orijinal dosya olarak göndermeyin.

  • Çalışmanızda yer alan resim, fotoğraf, illüstrasyon vb. kullandıysanız bunlar mutlaka kontrol edilmeli RGB ise CMYK olmalı.
  •  Çalışmanızın tamamı ve çalışmanızda kullandığınız fotoğrafların resolution 300 DPI‘den az olmamalı, aksi takdirde yeterli netliği yakalayamazsınız.
  •  Mümkün olduğunca şartları zorlayın ve işinizi asla program dosyası olarak baskıya göndermeyin, PDF olarak yollamanız en sağlıklı ve kolay yoldur.
  • Kullanmış olduğunuz fontlarınızı PDF yapmadan önce mutlaka convert edin.
  • Eğer işinizi program halinden başka yollama ihtimaliniz yoksa, çalışmanızı hangi programda hazırladıysanız (Illustrator, InDesign, Photoshop, vb.) çalışmanızı, çalışmanızdaki resimlerin ve fontların tamamını bir klasörde toplayın.(Bu işlemi program üzerinde bir komutla yapmak mümkündür.)

   

  Aklınıza gelen sormak istediğiniz bir konu varsa buraya yorum bırakabilir yada bize mail atabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş